logo Facebook
i slova jsou činy

Pavel Žáček: PREZIDENT BYL INFORMOVÁN O ÚSPĚŠNÉ AKCI BIS PROTI RUSKÉMU VLIVOVÉMU PRONIKÁNÍ NA ZAČÁTKU ROKU

20. prosince 2018 13:00 / autor: Jan Mrzena

Pavel Žáček byl jednou z tváří listopadu 89. V té době studoval Fakultu žurnalistiky UK a byl šéfredaktorem fakultního časopisu Proto. Byl jedním z organizátorů studentské demonstrace 17. listopadu 89, existuje legendární fotografie (černobílá), kdy Pavel Žáček stojí před československou vlajkou a vyhlašuje 20.listopadu 1989 na žurnalistice stávku. Byl ředitele Archívu bezpečnostních složek, se svým týmem přebíral a následně odtajňoval archivní fondy a sbírky komunistických bezpečnostních složek, svazkové agendy kontrarozvědných, rozvědných i vyšetřovacích orgánů STB, ale i Zpravodajské správy Generálního štábu. V současné době je poslancem za ODS (místopředseda Výboru pro bezpečnost, člen Výboru pro obranu, člen Stálé komise pro činnost NBÚ, BIS, atd.).

Nedávné výroky Miloše Zemana o zprávě BIS a označení jejích agentů nálepkou čučkaři plnily média. „Tyto komentáře ze strany prezidenta republiky považuji za nepatřičné, dokonce absurdní,“ řekl Pavel Žáček. „Faktem je, že zpravodajské služby, jako součást bezpečnostního aparátu České republiky, pracují pro vládu i pro prezidenta. Prezident je průběžně informován, ví o té situaci mnohem více. A on se z nějakých svých osobních důvodů, které mají nějaké své byznysové pozadí směřující například do Ruska nebo do Číny, rozhodne napadnout jednu ze složek bezpečnostního aparátu České republiky,“ vysvětlil expert na činnost tajných služeb Pavel Žáček, „Napadne veřejně BIS a svou případnou kritiku neuplatní v režimu, kam by to mělo být směřováno. BIS nemůže plnit své úkoly bez určité míry utajení a konspirace. Diskuse v médiích má dopad na její činnost…Miloš Zeman zase překročil určité hranice."

"Zpravodajské služby pracují i podle pravidel spolupráce v rámci NATO, identifikují rizika, snaží se maximálně využít prostředky a zapojit další složky bezpečnostního systému, aby se zabránilo teroristickým útokům, aby se zabránilo pronikání cizích agentů do našich orgánů. Prezident nemůže reagovat tak, jak reagoval, když se mu zdá, že mu narušují nějaké byznys plány. To je třeba důrazně odmítnout.“ V reakci na čučkaře Miloše Zemana zveřejnila BIS některé informace. To Pavel Žáček za šťastné nepovažuje, „BIS musí velmi zvažovat, jaké informace zveřejní, protože tam mohou být informace od zahraniční rozvědky. Ta by si nepřála, aby se o tom mluvilo na tiskových konferencích. K čemu to může vést? Že už příště takové informace nedostaneme, a to už může být skutečné ohrožení národní bezpečnosti.“

Politika Pavla Žáčka zaujala část zprávy, která popisuje snahy některých mocností o průnik a ovlivňování politické sféry. „To je strašně nebezpečné a je nutné se tomu bránit. Dělá to každý demokratický stát při obraně svého demokratického zřízení. Není to ojedinělá věc v této výroční zprávě, ale objevuje se to jako trend. Zástupci všech tří našich klíčových zpravodajských služeb tyto hrozby identifikují podobně. Ty hrozby reálně existují,“ zdůraznil Pavel Žáček.

Před týdnem navštívil společně s kolegy ze sněmovny novou centrálu NATO v Bruselu. Jak vnímá své poslání NATO? Jaká témata tam řešili poslanci SPD? Bude NATO bojovat s „vnitřním nepřítelem“? Před měsícem eskalovala krize mezi Ruskem a Ukrajinou. Pavel Žáček s poslanci Pirátů a ANO byl v té době shodou okolností na východní Ukrajině. Jak to vypadá na zamrzlé frontě? Jak se tam žije? Jak tam vnímají českou pomoc? Jak informují naše média o této krizi? Celý rozhovor Jana Mrzeny s novinářem, historikem a politikem (poslancem ODS) Pavlem Žáčkem si nenechte ujít zde!