logo Facebook
i slova jsou činy

MAFRA zpoplatnila iDNES Premium

30. listopadu 2019 12:30 / autor: Jan Mrzena

Mezi české weby s placeným obsahem se zařadila část obsahu iDnes.cz. Mediální skupina MAFRA začala v polovině září publikovat prémiový obsah v rámci svého největšího zpravodajského webu iDNES.cz. Speciální obsah od té doby mohli zájemci konzumovat pouze na základě registrace. Za dva měsíce se zaregistrovalo téměř 350 tisíc uživatelů. Šéfové MAFRY vyhodnotili, že to je dost velký počet potenciálních odběratelů prémiového obsahu a na konci listopadu pro ně otevřeli platební bránu.  V prvním měsíci bude členství stát symbolickou 1 Kč, poté (od ledna) budou platit 39 Kč měsíčně. Od zářijového spuštění iDNES Premium si uživatelé přečetli 23 milionů článků, 32 tisíckrát prolistovali některý z nabídnutých digitálních titulů, poslechli si 20 tisíc audioknih, zhlédli 33 tisíc filmů online a nakoupili 15 tisíc vstupenek na vybrané koncerty a kulturní akce v předprodejích nebo za zvýhodněných podmínek.

Placený obsah nabízený různými mediálními domy na internetu u nás nemá zatím velkou odezvu. Lidé jsou zvyklí konzumovat obsah zdarma, ochota platit je minimální. Přitom nabídka obsahu je obrovská. A bude se rozšiřovat i v budoucnu v souvislosti se spuštěním 5G sítí. Vedle prémiového obsahu iDnes.cz v těchto týdnech rozšiřuje své webové aktivity také Český rozhlas - připravuje otevření audioportálu Můj rozhlas.cz. Ten ovšem bude k dispozici zdarma, protože veřejnoprávní rozhlas je financován z rozhlasových poplatků.

„Inspirovali jsme se zkušenostmi v zahraničí, ale za prémiovým obsahem jdeme vlastní cestou. I v mediálním byznysu platí, že pro správný produkt musí trh dozrát a naše v jistém smyslu průkopnické spojení exkluzivního obsahu a zprostředkování zážitků čtenářům, je zatím v úvodní fázi. Uvědomujeme si, že nás, stejně jako další vydavatele, čeká ještě dlouhá cesta, než se digitální předplatné stane na trhu standardem,“ říká Štěpán Košík, předseda představenstva MAFRA, a.s.

Cena prémiového obsahu iDnes.cz není vysoká - 39 Kč. Pro srovnání - rozhlasový poplatek je 45Kč, televizní poplatek je 135 Kč. I když platby bude MAFŘE platit pouze ten, kdo o obsah bude mít zájem a veřejnoprávním médiím je platí všichni (i ti, kdo zájem o obsah nemají), možná by se velmi zjednodušeně dalo porovnat, co za ty částky lidé mohou dostat.  Kolik plátců nakonec iDnes.cz nakonec bude mít, uvidíme za půl roku. Ale dá se předpokládat, že dramatický úbytek z těch dnešních 350 tisíců nenastane. Koneckonců placené služby už s dobrým výsledkem provozuje třeba O2 TV, ale třeba i některé webové printy a samozřejmě TV Nova, atd.