logo Facebook
i slova jsou činy

Horké mediální volební jaro pokračuje

14. května 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Poté, co Rady ČT a ČTK potvrdily stávající generální ředitele na dalších šest let, poslanci zvolili novým členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání svého kolegu z ČSSD Ladislava Šincla a novou členkou Rady ČTK exposlankyni ODS Jaroslavu Wenigerovou, schválila tento týden i vláda dva členy Rady ČTÚ. Mandát na dalších pět let i přes tlak mobilních operátorů uhájil současný předseda rady Jaromír Novák, na místo uvolněné Ondřejem Malým (dnes vládní digitální koordinátor) byl nově jmenován Josef Chomyn, který pracuje ve sdružení NIX.cz a společnosti Stream Circle.

Poslanecká sněmovna by měla na květnové schůzi (začíná 16. května) pokračovat ve volbě tří nových členů Rady České televize a Rady Českého rozhlasu, ale plánuje i druhé kolo volby do Rady ČTK a do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Dva volné posty v Radě ČTK mohou získat člen Legislativní rady vlády a stávající člen RČTK Jan Wintr (nominovaný TOP) a mediální matador Jan Vávra (nominovaný ČSSD). O jedno volné místo v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání se utkají Václav Jehlička (nominovaný KDU-ČSL) a Jaroslav Kravka (nominovaný KSČM).

Do finále boje o kontrolní orgán ČT postoupili dvojnásobný olympijský vítěz a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor, děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, bývalý poradce předsedy Poslanecké sněmovny a současný člen Rady ČT René Kühn. Dalšími finalisty jsou zastupitel Městské části Praha 6 a bojovník za transparentní veřejnou správu Oldřich Kužílek, projektantka zahradních realizací a bývalá místopředsedkyně Rady ČT Dana Makrlíková, bývalý novinář – dnes právník Tomáš Němeček a spolumajitelka advokátní kanceláře Dagmar Raupachová. Sestavu abecedně uzavírají antropolog médií a vysokoškolský pedagog Tomáš Samek a bývalý ředitel zpravodajství TV Prima a současný místopředseda Rady ČT Jiří Závozda.

Závěrečného hlasování o místa v Radě Českého rozhlasu se zúčastní děkan Biskupství královéhradeckého a moderátor obou veřejnoprávních médií Zbigniew Czendlik, media lektor a bývalý redaktor TV Nova a ČT Jozef Ftorek, bývalý děkan HAMU, skladatel a klarinetista Jiří Hlaváč. Poslanci volebního výboru poslali mezi finalisty také svého kolegu, bývalého ministra kultury a herce Vítězslava Jandáka, libretistu, překladatele, bývalého redaktora a moderátora Deutschlandfunk Michaela Prostějovského, právníka a bývalého předsedu Dozorčí komise Rady ČRo Jaroslava Růžičku a šéfredaktora časopisu Zahrádkář Jana Stanzela. Sestavu uzavírají dva dosluhující členové Rady ČRo – bývalý předseda, historik Michal Stehlík a bývalý šéfredaktor ČTA a mediální analytik Ivan Tesař.

Zatím všechny mediální volby probíhají překvapivě hladce. Jen v případě Rady ČTK a Rady pro RTV neklaplo vše na první pokus. Jak se sněmovna k volbám postaví v květnu však není jasné. Vládní krize a emotivní mimořádná čtvrteční schůze Poslanecké sněmovny míchají kartami.