logo Facebook
i slova jsou činy

Blogy iDNES.cz jsou na internetu už deset let

17. května 2017 05:00 / autor: Jan Mrzena

Zpravodajský server iDNES.cz spustil blogy jako svou doplňkovou službu pro čtenáře 5. 5. 2007, původně jako projekt zaměřený na občanskou žurnalistiku. Z té se postupně vyvinula silná komunita blogerů, kterých se za deset let zaregistrovalo přes pět tisíc. Těch aktivních, průběžně píšících, je potom více než tisícovka. Průřez desetiletou historií blogů dokumentuje speciální kronika blogu iDNES.cz. Je rozdělena na čtyři různá období a obsahuje všechny podstatné události dané éry. Dostupná je na adrese: http://10let.blog.idnes.cz/.

Blogeři za deset let publikovali více než šest set tisíc textů, které mají v součtu více než půl miliardy přečtení. „Nám se podařilo za celé roky vybudovat komunitu lidí, kteří se jednoduše řečeno mají rádi. A to nejen na srazu jednou za rok, ale i během celého roku. A podle toho také ty blogy vypadaly. Protože lidé psali zároveň pro sebe,“ říká Jan Dvořák, dlouholetý šéfadmin blogů iDNES.cz, který se účastnil předávání cen Bloger roku 2016 a Bloger desetiletí (blogerkou desetiletí se stala Marta Kučíková).

Z blogů se potom vyprofilovalo několik osobností, které se prosadily i mimo blog iDNES.cz. Režisér Rudolf Havlík (Zejtra napořád a Pohádky pro Emmu) začínal jako bloger na iDNES.cz, cestovatel Ladislav Větvička mnohé ze svých textů také stále zveřejňuje výhradně na svém blogu. V prostoru iDNES.cz publikuje také ekonomka Markéta Šichtařová, která říká, že blogy iDNES.cz jsou unikátním prostorem nejen českým, ale i světovým.

„Tady neexistují žádné bariéry, může se sem přihlásit kdokoliv. Může říct cokoliv, ať má politický názor, jaký chce. Nikde v Americe, v Británii, ve Francii neexistuje možnost, abyste se zaregistrovali na nějakém zpravodajském serveru a tam si psali víceméně, co chcete,“ dodala ve svém projevu při přebírání ceny za druhou blogerku roku 2016. „Mně blogy přinášejí hlavně velikou radost. Protože lidi, co k nám píší, píší o životě, o svých zážitcích, o svých názorech. iDNES.cz bude v lednu dvacet let a je fajn, že blogy tu jsou už deset let s námi,“ dodává Naděžda Petrová, šéfredaktorka iDNES.cz.

Speciální blogová kronika je dostupná na adrese: http://10let.blog.idnes.cz/

Videozáznam předávání cen Bloger roku a Bloger desetiletí je dostupný zde:  http://info.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=603819