logo Facebook
i slova jsou činy

Novela zákona o registru smluv spadla pod stůl

17. května 2017 12:29 / autor: Jan Mrzena

Od loňského léta platí zákon o registru smluv. Jako jeden z pilířů boje proti korupci, jej vláda prosadila v podobě, která nařizuje veřejné sféře zveřejňovat prakticky všechny důležité obchodní smlouvy. Tehdy se při schvalování objevily námitky proti takové praxi u podniků, které mohou být zveřejněním smluv znevýhodněny na trhu. Hned při projednávání zákona podali ministr zemědělství Marián Jurečka spolu s kolegy z KDU Janem Bartoškem a Petrem Kudelou poslanecký návrh novely zákona, kterou by se z režimu povinností uvolnil národní podnik Budějovický Budvar. Novela putovala vládou, sněmovnou i Senátem déle, než rok a doznala řady pozměňovacích návrhů. Postupně se tak výjimka měla vztahovat mimo jiné i na Českou televizi a Český rozhlas.

K novele se poměrně ostře vymezovaly jednotlivé politické strany, parlamentní i mimoparlamentní. Svou trošku do mlýna přidávaly neziskovky, ale také dotčené podniky. Senát v dubnu vrátil Poslanecké sněmovně novelu s pozměňovacími návrhy zpět. V úterý 16. května poslanci odmítli o senátní verzi znovu hlasovat a novela tak spadla pod stůl. V diskusi zaznělo, že poslanci připraví novou verzi novely, která by měla být přijatelná napříč sněmovnou. Tu by chtěli projednat ve zrychleném čtení a schválit ji na některé z příštích schůzí.

Jaká bude realita, ukáže čas. Legislativní kolečko zahrnuje nejen tři čtení ve sněmovně, ale také vládní posouzení a projednání v Senátu. To vše i za situace, kdy není díky předčasné volební kampani vládní krize, zabere čas. A jestli něco současné sněmovně schází, tak je to v první řadě právě čas.