logo Facebook
i slova jsou činy

Další týden války s kovidem právě začal

23. března 2020 12:15 / autor: Jan Mrzena

Máme za sebou další týden s koronavirem. Ve stavu nouze vláda postupně vyhlašuje další a další opatření, obyvatelé je respektují a svůj život upravují do podmínek války s virem. Mění radikálně své návyky. Kde hledají informace? Jak sledují weby a televize? Jaká televize, podle občanů, vysílá informace, kterým nejvíce věří? Podrobnosti zde:

http://www.ceskamedia.cz/clanek/238657/hlavnim-zpravodajskym-zdrojem-je-aktualne-pro-39-obyvatel-ct

Komentáře v médiích postupně upouští od kritizování (podceňování) válčených opatření, kdy někteří autoři nadřazovali svobodný pohyb lidí po zeměkouli nad zdraví a životy. Možná to bylo i proto, že v USA, Velké Británii, ale i jinde do médií pouštěli lídři těch zemí naivní názory…například o kolektivní imunitě nebo o tom, že my velký národ slavně zvítězíme nad čínským virem bez omezení našich svobod. Anebo proto, že se snažili za každou cenu udržet v nezměněném chodu ekonomiku. Opatření teď zavádí všude tam, kde kovid frontálně zaútočil.

V minulém týdnu u nás zaujala zpráva, že k národu promluví Miloš Zeman. Zaujala víc než samotné sdělení pana prezidenta. Projev vyrobila na přání Hradu televize Prima, která ho i (jako jediná) směla premiérově odvysílat. Pocity komentátorů byly víc než rozporuplné. Vlastně je možné jasně říct jen jedno – je zbytečné se projevy Miloše Zemana tolik zabývat. Možná jen ve chvíli, kdy přinesou něco nového. Jinak je to ztráta času.

Další komentáře rozvíjí spekulace, kdo ve válce s kovidem zklamal a kdo naopak zaujal. Média tedy za halasných protimluvů hejtmana Martina Netolického řešila „nutnost“ odvolání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nebo zmrtvýchvstání Jana Hamáčka v červené mikině. Prostor dostávají rozhovory o ekonomice – Vladimírem Dlouhým počínaje, Josefem Středulou konče. Mě zaujal ten s ekonomem Pavlem Kysilkou (bývalý bankéř s praxí ve vedení ČNB či České spořitelny, dnes mj. šéf dozorčí rady ČD a nový člen Rady ČT): https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-krizi-zvladne-ale-evropskou-unii-koronavirus-rozklada-94491

Nejvíc prostoru ovšem dostalo vzepětí milionů lidí při samovýrobě roušek, vzájemné mezigenerační pomoci a velké solidaritě se seniory a válečníky na frontě (zdravotníky, hasiči, policisty a vojáky). Zaslouženě.

Všude pak média sledují čísla – počty nakažených, uzdravených, zemřelých,… Česká média přirozeně nejvíc sledují nárůst v České republice. Věnují pozornost i Číně, Itálii, Španělsku, Íránu,…většinou uvádí údaje o nejpostiženějších zemích. Ovšem informace řadí pouze podle absolutních čísel. Nikde se příliš nepíše o problémech USA, kde včera došlo ke skokovému zvýšení počtu nakažených o 14,5 tisíce lidí. Nikde se nepíše o evropských zemích srovnatelných s Českou republikou. Hned po Itálii je z hlediska počtu nakažených nejpostiženější zemí na světě Švýcarsko. Země s 8 miliony obyvatel má momentálně přes 7800 infikovaných, což v přepočtu na 1 milion obyvatel dělá 902 postižných. Itálie má tento ukazatel teď 978. O problémech Rakouska se dozvídáme průběžně. Aktuálně má nakažených z 1 milionu 408. Nikde se ovšem nepíše o Norsku, kde ten počet vystoupal už na 445. Problémy má i Belgie s 323 nakaženými z 1 milionu obyvatel. Pro srovnání Írán jich má 274. Čísla jsou sice jen čísla. Hodně záleží na tom, co a jak jednotlivé země vykazují, především i na tom kolik obyvatel stihli na koronavirus otestovat. I tak z čísel lze vyčíst jak a kde se pandemie šíří a kam se hýbou frontové linie. Údaje lze čerpat například zde: https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

Dnes jedná vláda. Vedle ekonomické a školské agendy určitě zpřísní podmínky pro pendlery. A večer vystoupí premiér Andrej Babiš ve všech televizích najednou. Česká televize rozjela dočasný kanál pro seniory, Nova, Prima i Barrandov chystají další speciály, naplno jede Blesk.cz, iDnes.cz i Seznam.cz, Deníky.cz, ale i Reflex, Respekt, Parlamentní listy a všechna další aktuální média. S pátráním nepolevuje ani například Neovlivni.cz, i přes omezení počtu aut na silnicích a dálnicích makají všechna rádia, hlavně to veřejnoprávní.

Další týden války s kovidem právě začal.