logo Facebook
i slova jsou činy

RUMORS: Rozšíří Andrej Babiš své mediální impérium o televizi Nova?

02. září 2017 09:54 / autor: Vojtěch Berka

Podle informací našeho serveru je nejmenovaná firma zastupující Andreje Babiše blízko k získání skupiny Central European Media Enterprises (CME), jejíž korunním klenotem je televize Nova. Andrej Babiš by tak brzy mohl, kromě mediálního domu Mafra, vlastnit také nejsledovanější českou televizi.

Skupina již údajně prošla procesem kompletního prověření před převzetím (due diligence). Nový vlastník by za ni měl zaplatit 26,8 miliard korun, tedy více než 1,2 miliardy dolarů. Informaci však zatím nepotvrdil žádný z oslovených tiskových mluvčích. Otázkou také je, jak by se k případné akvizici postavil antimonopolní úřad.

CME provozuje televizní stanice v množství zemí střední a východní Evropy. Konkrétně jde o Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko a Českou republiku. Její společnosti mají vedoucí postavení na každém trhu, na kterém CME působí. Portfolio CME čítá v současné chvíli 36 kanálů, které pravidelně sleduje okolo 50-ti milionů lidí.

Česká TV Nova, kterou CME získala v roce 2004 zpět od PPF Petra Kellnera, však zůstává jedním z jejích nejdůležitějších aktiv.

Podle našich informací se, v případě úspěšného dokončení obchodu, spekuluje o následném odprodeji slovenské části CME, tedy především televize Markíza, do rukou Penta Investments Marka Dospivy a Jaroslav Haščáka.

Skupina je obchodovaná na burze NASDAQ a na pražské burze cenných papírů. Majoritním vlastníkem je s 42.8 % americká společnost Time Warner, která vlastní mimo jiné také HBO, CNN, nebo filmové studio Warner Brothers.