logo Facebook
i slova jsou činy

Kdy a kdo nakonec koupí Novu?

23. listopadu 2017 15:00 / autor: Jan Mrzena

O prodeji společnosti Central European Media Enterprises (CME) se spekuluje zhruba půl roku. Společnost v České republice provozuje skupinu Nova, vysílá také na Slovensku, v Bulharsku a Rumunsku, tedy pro území s více jak 40 miliony obyvatel. Z dostupných informací vyplývá, že impuls k transakci vychází z České republiky, z celého impéria se tak bojuje především o Novu. Prodávat chtějí i vlastníci CME. Otázkou je kdy a za kolik. Spekulovat se evidentně bude do poslední chvíle hlavně o tom, kdo společnost ovládne.

Skupina údajně prošla procesem kompletního prověření před převzetím (due diligence). Letos oddělila hospodaření televizních stanic v Chorvatsku a Slovinsku, jejichž prodej je samostatnou kapitolou (je o několik kroků dál). Skupina pracovala na stabilizaci hospodaření. Ekonomika v černých číslech je však vykoupena drastickými úsporami v investicích do programu i technologického rozvoje. I tak se celkové výnosy CME v letošním roce zvyšují (za tři čtvrtletí na 378,1 mil. USD oproti loňským 356,1 mil. USD). Tahounem je trvale Nova, letos ovšem rychle rostou i příjmy v Rumunsku a na Slovensku.

Do mlýnice spekulací přispěla včera agentura Reuters. Podle ní se chystají do CME vstoupit čínská energetická a investiční skupina CEFC a česko-slovenská finanční skupina Penta Investment. Ty údajně chtějí koupit od americké mediální firmy Time Warner její podíl v CME (46,5%). Reuters o chystané transakci informovala s odvoláním na tři informované zdroje. Podle jednoho z nich by hodnota dohody měla činit 500 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Otázkou zůstává, o čem a proč zmíněné tři zdroje chtěly informovat.

Před dvěma týdny přinesl oborový web Ecofin informaci o rozhodnutí čínské Komise pro národní rozvoj a reformy, které spočívá v omezení „iracionálních“ investic do zahraničních projektů. Informaci původně zveřejnil deník China Daily s odvoláním na zdroj právě ze zmíněné komise. Ta je v podstatě vrchním regulátorem, který má na starosti makroekonomický rozvoj země a je tak přímým následovníkem čínské Státní plánovací komise. Došlo k rozšíření seznamu „citlivých“ typů investic. Čína se vedle tlaku na zvýšení efektivity svých zahraničních operací snaží vyhnout riziku korupce a praní špinavých peněz. O pevnějším státním stisku na finančních tocích se mluví zhruba od srpna, kdy Mezinárodní měnový fond (MMF) popsal úvěry poháněnou čínskou ekonomiku jako nebezpečně nestabilní a Peking zareagoval. CEFC tak už nebude patrně investovat v Evropě do fotbalových klubů, kasin ani filmových studií, nově ani do zbrojařství nebo médií.

O Pentě, se jako o potenciálním zájemci o spoluvlastnictví TV Nova spekuluje od začátku. Postoj Penty k informacím Reuters celkem výmluvně okomentoval pro ČTK mluvčí Penty Ivo Mravinac - "Spekulace nekomentujeme". Penta Investments je především investiční společnost. Jejím zájmem je zisk, který vyplyne z následného prodej akvizic, které předtím koupila. V Evropě se o výhodnosti investice do televizí mluví tehdy, pokud se cena pohybuje do sedminásobku nezdaněného ročního zisku. Penta mimo jiné působí v tištěných a internetových médiích v Česku a na Slovensku. Vlastní i druhé největší české vydavatelství Vltava Labe Media.

O koupi CME má zájem více zdejších silných investorů. Tak například skupina PPF nebo J&T (jejíž 50% podíl ovšem získá právě zmiňovaná CEFC) nebo některá ze společností blízkých mediální divizi Agrofertu. Transakce se bude připravovat ještě dlouho. Motivem zájmu o zdejší komerční jedničku je spíše mít funkční informační zdroj než mít prvoplánově dobrou investici. Pro diváka tanečky okolo vlastnických změn znamenají především dlouhodobé omezení investic do kvality a pestrosti programu. Kolik jich nakonec zůstane u kolotoče repríz a zastaralých formátů typu Tvoje tvář má známý hlas je otázkou.

CME vysílá na celkem 27 televizních kanálech - v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action, bTV Lady a Ring), v České republice (Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Sport 1, Nova Sport 2, Nova International, Nova Action a Nova Gold), v Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, Acasa Gold, PRO Cinema, Sport.ro, MTV Romania, PRO TV Chisinau a PRO 2 MOLDOVA) a na Slovensku (TV Markíza, Markíza International, Doma a Dajto). Akcie CME jsou obchodovány na burze v New Yorku (NASDAQ) a na Burze cenných papír Praha pod burzovním symbolem CETV.