logo Facebook
i slova jsou činy

Rada opět řešila plagiátorství v pořadu Knihy, na které vám nezbyl čas

04. prosince 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Celou hodinu se Rada Českého rozhlasu na zasedání v Českých Budějovicích věnovala řešení stížnosti, kterou dostala už v únoru. Tehdy si publicista Jan Lukavec stěžoval, že v pořadu Jiřího Mejstříka Knihy, na které Vám nezbyl čas (vysílaném do září na ČRo Plus), byla použita jeho recenze bez souhlasu a označení autora. Jiří Mejstřík byl prvním ředitelem Českého rozhlasu, dlouhá léta pak působil ve funkci ředitele výroby a v současné době je poradcem generálního ředitele Reného Zavorala. Kauzu řeší radní Petr Šafařík, diskuse o problému je vždy emotivní. Stejné to bylo i tentokrát.

„Některé ty pořady jsem poslechl. Aniž bych dlouho hledal, nalezl jsem další dva případy plagiátorství. Byly to všechno texty volně dostupné na internetu,“ uvedl Petr Šafařík. Rada již na jaře problém plagiátorství konstatovala a doporučila generálnímu řediteli, aby do písemných anotací (umístěných na webu ČRo) byla doplněna jména autorů, jejichž texty byly využívány. Rozhlas z internetového archivu pořad odstranil a nové díly už od září nevyrábí ani nevysílá. „Pořad byl vymazán, ale problém trvá. Působí to, že plagiátorství jsou infikovány všechny díly, které z internetu zmizely. V září jsme problém nechali otevřený. Vzhledem k preambuli Kodexu přicházím teď s usnesením,“ předložil další návrh usnesení v kauze Petr Šafařík.

Generální ředitel René Zavoral reagoval, „Všechny pořady, které připravoval Jiří Mejstřík, musí být dozdrojovány, upraveny, aby byly v pořádku. Termín prvních deseti dílů ale nesplnil. To mě mrzí. Budu s ním mluvit. Pokud pořady nedodá do týdne, budeme muset mluvit o jeho dalším setrvání v rozhlasu.“  Do diskuse se osobitým stylem vložil Vítězslav Jandák, „To už je jak u blbých, abychom si to vysvětlovali pořád dokola. Pan generální dal termín na příští týden. A buď tedy drahý pan Mejstřík odpoví a bude konat nebo půjde do háje.“ Radní Šafařík však trval na svém pohledu – kauza se řeší dlouho a pomalu. René Zavoral reagoval poněkud osobně, „Chybu jsme uznali a řekl jsem, že sjednáme nápravu. Pokud si někdo v radě myslí, že generální ředitel uhlídá 1500 zaměstnanců a 1000 externistů v tom, co denodenně dělají, tak prostě tady nemá co dělat. Nezlobte se. To prostě není možné.“ Zdůraznil pak, „Přijali jsem opatření. Ředitelka výroby dohlíží na to, že pan Mejstřík dodá to, co dodat má. Že to bude opraveno. Pokud to tak nebude, kolega Mejstřík skončí svůj poměr v rozhlase definitivně a nevratně. Ale jestli mi tady bude někdo podsouvat, že generální ředitel je odpovědný za všechno, co se v rozhlase děje, a jestli přijmete třeba pět tisíc usnesení, pane kolego Šafaříku, tak já vám normálně říkám, že to neuhlídám. To prostě nejde.“

Radní Šafařík svůj postoj obhajoval, „Já jsem řekl jednoduchou větu – za chod Českého rozhlasu odpovídá radě generální ředitel. To je jednoduchá, prostá věc,“ a dodal, že jako statutár za rozhlas odpovídá. Roli mentora se pokusil sehrát Vítězslav Jandák, „Za normální situace, kdybyste nebyli veřejnoprávní, tak by Mejstřík dávno vyletěl a bylo by po ptákách! Ale protože jsme veřejnoprávní, tak jsme politicky korektní, ten se toho taky bojí, aby byl politicky korektní, vy do toho rejete, protože máte jiný názor, on vás krká…Nechte toho už tohohle bodu! Počkáme na konání pana ředitele do konce příštího týdne. Pakliže to nebude dořešeno, vydáme velice tvrdé usnesení!“

Radní v husté atmosféře ještě diskutovali a hledali shodu v návrhu usnesení. Tu nakonec nenašli. Diskuse obnažila napjaté vztahy, které panují nejen v radě, ale také mezi některými radními a generálním ředitelem René Zavoralem. Ke kauze plagiátorství okořeněné osobností Jiřího Mejstříka se radní vrátí znovu na zasedání v prosinci.