logo Facebook
i slova jsou činy

Václav Moravec: DIVÁCI NEMUSÍ NUTNĚ VIDĚT DRASTICKÉ ZÁBĚRY, STAČÍ SLOVNÍ POPIS

23. dubna 2018 13:00 / autor: Jan Mrzena

Velká politická diskuse bývá výkladní skříní každého média. To platí i o České televizi. Od roku 2004 má v názvu jméno moderátora – „Otázky Václava Moravce“. Role se ovšem vyměnily a Václav Moravec otázky tentokrát neklade, ale odpovídá na ně. Protože jeho nedělní Otázky mají dvě části, i rozhovor Jana Mrzeny s Václavem Moravcem má dvě části. První část je zde! 

Václav Moravec se výrazně uvedl už v devadesátých letech v Press klubu Frekvence1, kdy přebíral pořad od Zuzany Bubílkové. Velkou příležitost pak dostal v Interwiew BBC v roce 2001. Autentický už tehdy byl jeho osobitý styl moderování. „Bylo to v době, která byla pro Británii i BBC zlomová. BBC čelila tlaku, došlo k rezignaci jejího šéfa Grega Dyka a výrazně přehodnocovala své editoriální směrnice,“ vzpomíná Václav Moravec. „Jeden z redaktorů nařkl vládu Tonyho Blaira, že přecenila riziko zbraní hromadného ničení Saddámova režimu, čímž Tony Blair odůvodňoval vstup Velké Británie do invaze do Iráku. BBC začala klást větší důraz na přesnost, a ne na rychlost. Vysílat všechno v přímém přenosu a mít tu informaci jako první, mít tu pseudo exkluzivitu, je vlastně nesmysl a může to poškodit důvěryhodnost celé instituce.“ V lednu 2006 přestala BBC u nás vysílat. Britové měli pocit, že jsou e střední Evropě stabilizované demokracie. „Byla to pro Českou republiku škoda, protože tady byl určitý referenční bod kvality veřejné služby“ doplnil Václav Moravec.

Problém, jak informovat o násilí na týraných dětech, byl náplní jeho disertační práce, „Musíte vizualizovat hrůzu toho týrání? Já nemusím vidět svázané dítě s rukama za zády, jak jí z misky pro psy, abych si dovedl představit tu hrůzu. Publikum deklaruje, že nutně ty záběry také vidět nemusí a stačí slovní popis,“ řekl Václav Moravec. „Problém týraných chlapců v Kuřimi vedl ke změně zákonů. Norma měla ochránit dětské oběti trestných činů, ale i jejich pachatele.“ Problém se prohloubil s nástupem sociálních sítí, ale i zveřejňováním řádění islámských radikalistů.

Podle Václava Moravce je v České republice málo kvalitního zahraničního zpravodajství. To je ale velmi nákladné. „Český rozhlas a Česká televize zahraniční zpravodajství dělají, protože jim to ukládá zákon. Ale soukromé mediální domy mají málo peněz. Je to proto, že vedle ekonomické krize proběhla fragmentace trhu. ČTK je příkladem, že když klesá bonita klientů a tím i příjem z jejího zpravodajství, musí hledat nové obchodní modely, aby měla alespoň těch pár zahraničních zpravodajů, které má,“ vysvětlil. „Četka trpí i tím, že ani politici, kteří o médiích veřejné služby rozhodují, často netuší, že veřejnou službu poskytuje.“

I další témata (třeba o veřejné službě ČT sport a biatlonu) se vešla do první části rozhovoru s Václavem Moravcem – pedagogem, mediálním teoretikem a moderátorem.