i slova jsou činy
ČM NEWS

Média dětem, média s dětmi

27. května 2017 06:00
V rámci letošního ZLÍN FILM FESTIVAL proběhne druhý ročník konference, pořádaný Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, pod názvem Média dětem, média s dětmi. Zaměří na oblast zpřístupnění vysílání a obecně audiovizuálního mediálního obsahu dětem se sluchovým a zrakovým postižením. Cílem konference je poukázat na odlišnosti i specifika zpřístupňování audiovizuálního obsahu dětskému publiku. 

Adam Černý: HRAD HLEDÁ PEROUTKŮV ČLÁNEK ASI NÁHODOU – POLITIK ZEMAN MILUJE JISTÝ DRUH PROVOKACE A PATRNĚ CHTĚL NA KONFERENCI VĚNOVANÉ HOLOCAUSTU POUKÁZAT NA SELHÁNÍ ELIT, ALE NEVYBRAL SI DOBRÝ PŘÍKLAD

26. května 2017 05:00
Česká média přináší aktuální rozhovor o žurnalistice a médiích – tentokrát s komentátorem a novinářem Adamem Černým. Ten je v rodové dynastii již třetí novinářskou generací a předsedou českého Syndikátu novinářů. „Politik Zeman nikdy neměl pozitivní vztah k médiím,“ řekl Adam Černý k tématu prezident a novináři, „z doby, kdy byl premiérem je známá aféra, kdy požádal všechny členy vlády, aby zažalovali Respekt o majetkovou škodu s cílem ten týdeník, který se mu hrubě nelíbil, materiálně zničit.“

Česká televize hostí dnes dvanáctý ročník konference DIGIMEDIA

25. května 2017 05:00
Den po schválení novely Zákona o elektronických komunikacích v Poslanecké sněmovně organizuje Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace konferenci DIGIMÉDIA. Ne náhodou má letošní ročník ve svém vizuálu římskou vlčici. Ta odchovává nejen Romula a Rema, ale celou řadu „miminek“... Hlavním tématem bude totiž přechod na DVBT2, který je s trochou nadsázky nazýván „druhou digitální revolucí“.  V blocích, na jednotlivých panelech, budou hosté diskutovat o zásadních technických trendech, nových vysílacích službách, ale i o nákladech na digitalizaci a marketingových pastech na diváky. Na přetřes se tak dostanou například otázky „Kdo zaplatí digitalizaci?“, kolik budou stát nové služby nabízené televizemi, jak digitalizace zasáhne rozhlasové vysílání, ale i zásadní téma „Zůstane terestrické vysílání bezplatné?“

Členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání zůstává Václav Jehlička

24. května 2017 13:47
Poslanecká sněmovna ve druhém kole dne s zvolila staronovým členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václava Jehličku (nominovaného KDU-ČSL). V tajném hlasování získal 80 hlasů. Jeho protikandidát Jaroslav Kravka (nominovaný KSČM) dostal hlasů 26. Rada bude po delší době pracovat v kompletní sestavě. Bývalý ministr kultury Jehlička tak svůj mandát obhájil. Poslanci v prvním kole zvolili do rady poslance Ladislava Šincla (ČSSD).

Poslanci schválili novelu Zákona o elektronických komunikacích

24. května 2017 12:20
Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu Zákona o elektronických komunikacích. Klíčová legislativa pro druhou vlnu digitalizace DVBT2 se dočkala po vyhroceném projednávání podoby, ve které přijde do Senátu. Novela řeší druhou vlnu digitalizace DVBT2 a dotýká se mobilních operátorů, posiluje postavení Českého telekomunikačního úřadu, posiluje práva spotřebitelů a zvyšuje pokuty.Přechod na DVBT2 má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. Přechodový multiplex Českých Radiokomunikací byl spuštěn v březnu a jeho signál dnes může využít asi polovina obyvatel. Jsou v něm umístěny komerční televizní programy. Veřejnoprávní multiplex bude spuštěn až po schválení novely Senátem a jejím podpisu prezidentem.  S úplným přechodem na DVBT2 a opuštěním pásma 700MHz se počítá na konci roku 2020.

Novelu ZEK dnes schvaluje sněmovna

24. května 2017 10:06
Poslanecká sněmovna dnes projedná ve třetím čtení novelu Zákona o elektronických komunikacích. Klíčová legislativa pro druhou vlnu digitalizace DVBT2 se má dočkat ve zrychleném režimu podoby, ve které přijde do Senátu. Novela budí mnoho reakcí. Svůj nesouhlas hlasitě deklaruje například Asociace satelitních operátorů, která podala kvůli jejímu znění i stížnost Evropské komisi. Vidí v ní nedovolenou podporu pro šiřitele pozemního televizního vysílání. Jednání ASO odmítl premiér Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Novela má mimo jiné vymezit pravidla konstrukce a fungování veřejnoprávního multiplexu. Kromě přechodu na DVBT2 se novela dotýká mobilních operátorů, posiluje postavení Českého telekomunikačního úřadu, posiluje práva spotřebitelů a zvyšuje pokuty. 

Nejen filmaři a televize, ale i ministr kultury byl na filmovém festivalu v Cannes

23. května 2017 01:54
Po třinácti letech navštívil český ministr kultury filmový festival v Cannes. Festival, který je každoročně největší filmovou událostí na světě, navštíví kolem 12 000 účastníků z celého světa z přibližně 5 000 filmových společností. Z České republiky do Cannes pravidelně jezdí kolem 100 filmových profesionálů.  Daniel Herman se setkal se slovenským kolegou Markem Maďaričem  na společné česko – slovenské expozici, pavilonu v Marché du Film. S ředitelkou Státního fondu kinematografie Helenou Bezděk Fraňkovou otevřel pavilon CZ/SK a prohlédl si filmový veletrh. Ministr jednal s prezidentkou evropského filmového fondu EURIMAGES Catherine Trautmann. EURIMAGES je pro ČR partnerem v oblasti dotací na evropské koprodukce. Na festivalu se setkal i s  českými producenty, některými jejich zahraničními partnery a koproducenty.
V pavilonu letos prezentujeme filmy MasarykBába z leduPátá loď a Přes kosti mrtvých. Uváděna je i on-line kolekce českých dokumentů. „Jsem rád, že jsem na vlastní oči tady v Cannes mohl vidět a osobně konzultovat pozitivní dopady novely zákona o audiovizi, která byla za naší vlády přijata. Novela totiž přinesla více finančních prostředků, což umožnilo nastartovat systémové financování a napomoci i vyšší konkurenceschopnosti českého filmového průmyslu; zároveň lze realizovat i užší spolupráci v oblasti zahraničních koprodukcí. Filmové pobídky jsou podle novely daleko efektivnější, neb o ně lze žádat kdykoli během fiskálního roku, nikoli dle vyhlášených výzev. A Cannes je přesně to místo, kde lze tyto změny efektivně využít při diskusích o dalších filmařských plánech a projektech," uvedl Daniel Herman. V Cannes je letos prezentována řada filmových novinek. Velké pozornosti se těší tvorba špičkových filmařů pro televizní produkce. Premiérově je zde například uvedena dlouho očekávaná nová řada kultovního Městečka Twin Peaks režiséra Davida Lynche. Co nového přivezou pro naše televizní obrazovky obchodníci České televize, Novy a Primy se dozvíme později.
   

Atmedia na trhu již devátým rokem

22. května 2017 06:00
Mediální zastupitelství Atmedia v posledních letech změnila některé oblasti českého trhu. Zásadním krokem bylo obchodování reklamního času stanic prostřednictvím balíčkového prodeje. Atmedia stojí u zrodu řady projektů, jedna z loňských spoluprací přinesla do nabídky JOJ Family. Ta se zdárně etablovala a dosahuje share 1 %. Momentálně má v portfoliu nové stanice – Plzeň TV, PRAHA TV a TUTY.

Sněmovna bude má ve středu na programu novelu ZEK a volbu členů rad

21. května 2017 06:00
Schůze Poslanecké sněmovny pokračuje i příští týden. Na programu má několik bodů, které se týkají českého mediálního prostoru. Jde především o schvalování novely Zákona o elektronických komunikacích a druhé kolo volby člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a dvou členů Rady České tiskové kanceláře. O dva týdny později je v plánu i volba tří členů Rady Českého rozhlasu a České televize, může dojít i na projednání jejich výročních zpráv. Na dotaz Českých médií, zdali je reálné, aby za současné politické situace reálné, aby Poslanecká sněmovna nové radní zvolila, odpověděli většinou předsedové klubů kladně. Rozdílný názor měl ovšem šéf poslanců TOP Michal Kučera, „K volbě radních se stavíme vždy konstruktivně. Několik posledních voleb však ukázalo, že dohody nefungují. Bohužel, nepovažuji za příliš pravděpodobné, že volba bude úspěšná vzhledem k současné politické situaci.“

Nina Nováková: SNĚMOVNA SE TEĎ ATOMIZOVALA, POSLANCI JSOU TAM SPÍŠ SAMI ZA SEBE. A TO JE VLASTNĚ DOBŘE!

20. května 2017 09:14
Česká média pokračují v rozhovorech o médiích. Tentokrát k aktuálním mediálním tématům v Poslanecké sněmovně přijala pozvání místopředsedkyně volebního výboru Nina Nováková. „Volbou do Rady ro rozhlasové a televizní vysílání se zabýváme už od začátku roku 2016,“uvedla Nina Nováková, „teď už proběhne čtvrtá volba a my jsme se nebyli takovou dobu schopni shodnout.“ Místopředsedkyně volebního výboru popsala celý postup při volbě tří členů do Rady České televize a Českého rozhlasu a upřesnila, „volba na plénu je naplánována předběžně na 7. června.“ Na konci května posoudí volební výbor zprávu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Nina Nováková je zpravodajkou tohoto bodu a dnes již má podrobně zprávu prostudovanou, „Chtěla bych ji pochválit, je přehledně segmentovaná. Rada podrobně popsala i stav mediální gramotnosti u nás a mám radost, že se stav v této oblasti postupně zlepšuje,“ uvedla v této souvislosti. „Jen mě zaráží, že v rámci České televize je uvádění evropské a české nezávislé tvorby nejnižší na Déčku,“ dodala, „máme obrovskou tradici animované tvorby a přitom ve vysílání převažují pořady z Disneyovské produkce.“ Nový rozhovor Českých médií, tentokrát s Ninou Novákovou (TOP 09) již dnes odpoledne na našem webu. Nenechte si ujít!